5 jednoduchých krokov, ako si vypestujete lufu v záhradke

pestovanie-lufy

Pestovanie lufy v našich klimatických podmienkach nemusí byť žiaden problém. Stačí sa pridŕžať rád, ktoré spomíname v článku, a dobrý výsledok nenechá na seba dlho čakať. 
 
 

Čo sa v článku dozviete?

 • Čo je lufa
 • Ako pestovať lufu
 • Pestovanie priesad lufy zo semien
 • Semená lufy
 • Sadenie lufy v záhrade
 • 5 základných krokov, ako postupovať pri výsadbe lufy
 • Lúpanie a spracovanie lufy na špongiu
 • Často kladené otázky

 

1. Čo je lufa

 

O lufe ste už určite niečo počuli. Ide o jednoročnú popínavú rastlinu, ktorá sa pestuje predovšetkým pre svoje zaujímavé valcovité plody so všestranným využitím. Jej usušené plody využijete nie len v kuchyni pri umývaní riadu, ale aj v kúpeľni pri odstraňovaní suchej kože a masírovaní tela. 

 

 • Lufa má skvelé čistiace schopnosti
 • Ľahko sa preplachuje od zbytkov jedla
 • Rýchlo vysychá

 

Viac k tejto téme sme spísali v článku:  Lufa: prírodná špongia do vašej ekologickej domácnosti

 

 

2. Ako pestovať lufu

 

Lufa je toplomilná rastlina, ktorá miluje priame slnko a dobre schnúco pôdu – pravidelne zavlažovanú, obohatenú o kompost a živočíšny hnoj. Pestuje sa ako zimná tekvica alebo tekvica s veľmi tvrdou šupkou. Jej dlhé výhonky potrebujú veľa miesta na rast a oporu, po ktorej sa budú bez problémov ťahať do výšky.

 

 

2.1 Pestovanie priesad lufy zo semien

 

Lufu by ste si mali, rovnako ako napríklad paradajky, predpestovať doma v malých kvetináčoch. Na správne dozrievanie potrebuje dlhú sezónu, a to 150 až 200 teplých dní. Lufa je teplomilná rastlina a neznáša teploty klesajúce pod 10 °C. 

 

Ak  sa nachádzate v severných oblastiach krajiny, odporúčame vám začať s pestovaním lufy zo semien v kvetináčoch v domácich podmienkach. Vypestovanie takýchto priesad vám potrvá približne dva mesiace. S pestovaním lufy začnite už na prelome marca a apríla: približne 6-8 týždňov pred poslednými očakávanými mrazmi.

 

lufa-korienky-presadzanie lufa-kvet 

 

3. Semená lufy

 
 
Semená lufy skúste pohľadať v najbližšom hobby centre, záhradnom centre alebo si ich objednajte cez internetovú stránku osivá-semená.sk viď. odkaz nižšie. Semená majú čiernu farbu, tvrdšiu štruktúru a vzhľadom pripomínajú melónové jadierka.
 
Semienka majú rôznu dobu klíčivosti, ktorá závisí od rôznych faktorov. Môžu naklíčiť rovnako dobre do jedného ako do troch týždňov. 

 

lufa-pestovanie-plody

 

4. Pestovanie vlastných priesad

 

Semená zasaďtedo vlhkej hliny, alebo substrátu s dostatkom živín. K výsevu môžete použiť aj semená lúf, ktoré ste si odložili z úrody minulého roka. Každopádne v takomto prípade treba počítať s nižším percentom úspešného naklíčenia. Dôležitou podmienkou pre správny rast rastliniek je pôsobenie svetla. Po úspešnom zasadení uložte kvetináče na slnečné stanovisko, kde počas dňa prúdi dostatočné množstvo svetla. 

 

proces-susenia-plodov-lufy-valcovitej

 

5. Sadenie lufy v záhrade

 

Pred oficiálnym termínom výsevu by mali mať priesady dĺžku približne 20 a viac centimetrov. Akonáhle to dovolí počasie, priesady sa vysádzajú (presádzajú) do pôdy v záhrade na slnečné stanovisko, najlepšie k plotu (sieťovine), ktorý táto rastlina môže využiť ako podporu. Bude sa po ňom pomaličky ovíjať smerom nahor. Výška plotu by mala mať asoň 160 až 180 centimetrov. V žiadnom prípade nevysádzame rastliny príliš blízko seba. Vzdialenosť medzi rastlinami by mala byť 60-80 centimetrov.

 
 

5 Základných krokov, ako postupovať pri výsadbe lufy

 
 1.  Ak žijete v chladnejšej oblasti, zasaďte semienka lufy dostatočne skoro (na prelome marca a apríla) približne 6-8 týždňov pred poslednými očakávanými mrazmi do kvetináčov, ktoré budú umiestnené doma v teplom prostredí.

 

2. Pred prvou výsadbou namočte semená lufy na 48 hodín do vody, ktorú niekoľkokrát vymeníte. Tento čas neprekračujte, aby sa vám nestalo, že vám začnú semená plesnivieť.

 

Tip redakcie: Semená pred namočením obrúste jemným pilníkom na nechty. Semená získajú ľahšiu absorpciu vody, vďaka ktorej zväčšia svoj objem a týmto jednoduchým tipom zvýšite percento ich naklíčenia.

 

lufa-pestovanie-sietovina

 

3.  Ak sa už počasie umúdrilo a ovzdušie i pôda majú vhodnú teplotu na sadenie, môžete prejsť k presádzaniu rastlinky do záhradky. Dôležité je, aby ste tento proces nepodcenili, pretože  lufa je veľmi citlivá na presádzanie. S výsadbou priesad do pôdy by ste mali počkať aspoň do polovice mája, keď už nebudú hroziť prízemné mrazy.

 

4.  Priesady vysaďte naslnečné miesto k silným podperám. Tie zabezpečia, že sa rastlinka bude mať o čo podopierať, ovíjať, a môže rásť smerom nahor. Plot (sieťovina) so širokými okami bude skvelým a ideálnym riešením. 

 

Tip redakcie: Od samého začiatku by ste mali rastlinky chrániť pred burinou. Nežiaduca tráva odčerpáva vodu a živiny z pôdy, čo má negatívny vplyv na rast plodov.

 

lufa-valcovita

 

5.  V októbri by ste sa mali dočkať veľkých zelených lúf. Pozbierajte lufové plody ešte PREDTÝM, než ich poškodí mráz, hoci budú ešte zelené.

 

Lúpanie a spracovanie lufy na špongiu

 

Úplne dozreté a pripravené na zber sú až vtedy, ak sa ich zelená šupka zmení na tmavožltú alebo hnedú a začne sa oddeľovať od vnútornej dužiny, pričom samotné plody pôsobia na dotyk veľmi ľahko. V našej oblasti je dosiahnutie tohto štádia veľmi náročné. Každopádne rýchlejším zberom nič nepokazíte. Proces lúpania plodu bude v takom prípade trošku náročnejší.

 

Tip redakcie: Posledným krokom pre získanie špongie je vytrasenie semien, ktoré si starostlivo uskladnite a využijete ich pri ďalšom vysádzaní

 

Často kladené otázky

 

Môžem použiť semená lufy, ktoré mám odložené z minuloročnej úrody?

 
Áno, každopádne úspešného percento klíčivosti semien môže byť v takom prípade nižšie. Dôležite je, aby ste semená skladovali v uzavretej nádobe na chladnom a suchom mieste s nízkym percentom slnečného žiarenia.
 
 
Ako vypestovať lufu v chladnejších regiónoch?
 
Pri pestovaní lufy by ste nemali zabúdať na tri podstatné faktory: 1.) Lufu vysádzajte iba z priesad. 2.) Lufa je veľmi citlivá na presádzanie. Ak tento proces podceníte je takmer isté, že sa vám rastlinky neuchytia. Presádzanie sadeníc by malo nasledovať až po tom, keď je pôda dostatočne zohriata a nehrozia prízemné mrazy. 3.) Lufa je toplomilná rastlina a pre správny rast potrebuje slnečné stanovisko.

 

Kde môžem kúpiť lufu?

 Lufy na umývanie riadudrevené kefy a kuchynské handričky a utierky si môžete zakúpiť už teraz v našom e-shope. 

 

Záver

 

Je čas tento článok ukončiť. Ak ste ho prečítali celý, mali by ste vedieť tie najdôležitejšie tipy pre správne pestovanie Lufy valcovitej v našich podmienkach.

 

Užitočné zdroje: