Viete, čo je zero waste? Žite šetrne a s minimom odpadkov

zero-waste

 

 

O zero waste ste už možno niečo počuli. Jedná sa o životný štýl, ktorým sa snažíte nevytvárať odpad a všetky zdroje používať opakovane. 

 

Myšlienka je to určite krásna a nemálo dôležitá, ale začať ju praktizovať vo vlastnom živote môže byť náročné. A začať so životným štýlom zero waste zo dňa na deň je takmer nemožné. Preto je lepšie začať pomaly, po malých krôčikoch.

 

Tak sa vám nestane, že to hneď na začiatku vzdáte, ak sa vám to nebude dariť. 

 

zero-waste-animacia

 

Čo sa v článku dozviete?

1.) časť

 • 1   Čo je zero waste (život bez odpadu)
 • 1.1 Tipy pre domácnosť zero waste, ktoré si zamilujete
 • 2   Zaujímavosti o odpade na Slovensku + štatistiky
 • 3   Ako začať so životným štýlom bez odpadu
 • 4   Analýza zmesového odpadu
 • 5   Aké sú výhody životného štýlu bez odpadu

2.) časť

 • 6      Základné pravidlá života bez odpadu (zero waste pyramída 5r.)
 • 6.1   Odmietnite to, čo nepotrebujete
 • 6.2   Zredukujte všetko, čo potrebujete
 • 6.3   Opätovne použite, čo sa dá
 • 6.4   Recyklujte to, čo musíte použiť
 • 6.5   Skompostujte zvyšok

 

Zaujímavosti o odpade

 

Je verejným tajomstvom, že situácia s odpadom sa nám pomaly, ale isto vymyká z rúk.

 

Našu planétu zaplavil plast. Materiál, ktorý pri vzniku všetci oslavovali pre jeho ľahkosť a multifunkčnosť, nám zrazu robí obrovské problémy a nás dobieha doba plastová. Oceány a lúky sa stávajú smetiskami. Produkujeme ho veľa a recyklujeme málo. hliadky nie sú práve ružové, no zatiaľ nič nie je stratené.

 

Slovensko dosiahlo minulý rok nelichotivý rekord. Po prvýkrát v histórii bola prekonaná hranica 400 kilogramov komunálneho odpadu na jedného obyvateľa. Zdroj informácii: odpady-portal.sk

 

statistika-odpadu

 

(Vývoj množstva komunálneho odpadu na obyvateľa od roku 2002 - 2018) 

 

V priebehu desiatich rokov sa zvýšila produkcia odpadu o rovných 144 kilogramov na obyvateľa! Otázka znie, čo ak to pôjde takto ďalej? 

 

Čo, ak sa produkcia odpadu vyšplhá k neuveriteľnému číslu 1000 kilogramov? Ak nebudeme konať, v roku 2050 bude v oceánoch toľko plastov ako rýb. Pre ilustráciu je to približne toľko, ako keby sme každú minútu do oceánu vysypali obsah 1 smetiarskeho auta.

 

Zmena sa vždy začína u jednotlivca. U nás samotných. A každá snaha sa počíta. Poďme sa spoločne pozrieť, čo je to zero waste, alebo život s nulovým odpadom. 

 

Zero waste - čo to vlastne je?

 

Niekto povie, že životná filozofia, iný tento koncept nazve udržateľným hospodárením. Nech už si vyberieme akékoľvek označenie, podstata je rovnaká.

 

Ide o spôsob fungovania, pri ktorom dbáme na minimalizáciu tvorby odpadu. Snažíme sa menej plytvať a výrobky používať opakovane. Šetríme tým našu planétu, ale aj peňaženky.

 

Samotná produkcia odpadu je znakom neefektívnosti. Ideálne hospodárenie je také, pri ktorom sa vstupné materiály dajú opätovne využiť.

 

Nevzniká odpad, naopak, začína sa nový životný cyklus. Je to ekonomické, efektívne a etické.

 

 

zero-waste-animacia

 

Zaujímajú vás tipy, ako začať so životným štýlom zero waste? Viac k tejto téme sme spísali v článku 7 skvelých tipov pre domácnosť zero waste, ktoré si zamilujete

 

Jednoduchý príklad:

 

Počas horúceho letného dňa sa pri kompostovaní na záhradke zapotíte a ohlási sa smäd. Pot si utriete textilnou vreckovkou, ktorú po opraní môžete opätovne použiť (na rozdiel od papierovej) a s chuťou vypijete vodu, ktorú si nalejete z vodovodného kohútika (na rozdiel od kupovanej vody, ktorá je balená v plaste).

 

zero-waste-tipy

 

Ide o zjednodušený príklad, no to podstatné sa z neho dá vyčítať. Preferujte produkty, ktoré sú znovu-použiteľné, udržateľné a vyrobené z prírodných materiálov. 

 

Ako začať so životným štýlom bez odpadu 

 

Najdôležitejšie je vybudovať si zvyk, potom to už ide samo. Pre úspešný štart bezodpadového života je potrebné, aby ste začali postupne krok po kroku. Menej je niekedy viac a trpezlivosť ruže prináša.

 

Vraví sa, že na vybudovanie nového návyku stačí 21 dní. Začať môžete napríklad tým, že si vyberiete vždy jeden druh odpadu, ktorý sa budete snažiť zo svojho života odstrániť. Môže to byť napríklad vyššie spomínaný príklad s kupovaním balenej pitnej vody. Keď zvládnete prvý bod postupne sa pusťte na ďalší.

 

Dôležité je, aby ste si v úvode nenaložili na svoje ramená veľkú nálož. Ak sa budete snažiť zmeniť všetko zo dňa na deň, je veľká pravdepodobnosť, že vám to nikdy nepodarí.

 

(Pozrite si video od Petry Slezákovej, ktoré vám bližšie načrtne tému života bez odpadu)

 

Analýza zmesového odpadu

 
Ak chcete predísť produkcii odpadu je potrebné, aby ste vedeli čo najčastejšie končí vo vašom smetnom koši. Preto je dobré si stanoviť počet dní, ktoré nebudete vysýpať odpad a na ich konci ho podrobiť analýze. Jej cieľom je zistiť zastúpenie jednotlivých zložiek a posúdenie ich možnej využiteľnosti.
 
 

Najväčšiu zložku komunálneho odpadu tvorí bioodpad. Odhaduje sa, že to môže byť až 50%. Takýto audit odpadkového koša vám pomôže a nastaví jasné kritéria podľa ktorých sa jednoduchšie priblížite k dosiahnutiu vášho cieľa.

 

analyza-odpadu-zero-waste

 

Aké sú výhody životného štýlu bez odpadu?

 

Domácnosť bez odpadu má úžasné environmentálne, časové, ekonomické, zdravotné a osobné výhody. Môžeme ich zhrnúť do niekoľkých bodov. 

 

 • Obmedzujete nezmyselné a nárazové nakupovanie
 • Zameriavate sa na trvanlivé a vysoko kvalitné výrobky
 • Zabraňujete plytvaniu potravinami
 • Šetríte peniaze
 • Podporujete nákup zdravých potravín
 • Obmedzujete nákup polotovarov
 • Pomáhate šetriť zdroje
 • Znižujete znečistenie planéty
 • Podporujete znižovanie globálneho otepľovania

 

 

 

5 základných pravidiel života bez odpadu (zero waste pyramída)

 

Filozofia nulovej produkcie odpadu stojí na piatich pravidlách, ktoré by ste mali aplikovať vo svojom každodennom živote (v angličtine tzv. 5 R):

 

1.) Zero waste pravidlo: Odmietnite to, čo nepotrebujete 

 

Prvé a zároveň najdôležitejšie pravidlo. V dnešnej dobe môžete mať takmer všetko, hneď, lacno a takpovediac lusknutím prstov. Je potrebné, aby ste sa naučili povedať nie a odmietali zbytočnosti, ktoré k bežnému životu nepotrebujete. 

zero-waste-animacia

 

 

Túto problematiku by sme mohli rozčleniť do štyroch hlavných oblastí nad ktorými sa môžeme zamyslieť.

 

 • Jednorázové plastové výrobky. Patri tu igelitové tašky, plastové slamky, tégliky, fľaše, riad a podobne. Jednorázové výrobky treba po prvom použití vyhodiť a presne tak to robí milióny ľudí na celom svete. Týmto výrobkom sa môžete vyhnúť pri včasnom plánovaní a zúžitkovaní toho čo už doma máte.

 

 • Hotelové toáletné potrebyreklamné vzorky, darčky, letáčiky a podobne. Každý spomínaný výrobok prináša výraznú uhlíkovú stopu a ekologickú záťaž. Názornú ukážku z knihy domácnosť bez odpadu si môžete prečítať nižšie.

 

 • Reklamné letáky. Veľká väčšina ľudí vyhodí letáky hneď potom, ako ich vytiahnu zo schránky. Treba si uvedomiť, že táto oblasť sa výrazným spôsobom podieľa na odlesňovaní a čerpá drahocenné zdroje na výrobu niečoho veľmi nepodstatného.

 

 • Vizitky, účtenky, nadmerné balenia, plastové balenia podobne. Na prvý pohľad sa môže jednať o maličkosti, každopádne je potrebné upozorniť na problém a volať čo najskôr po zmene. Napríklad by sme mohli ako zákazníci požadovať po e-shopoch ekologické balenie balíkov, čo môže zahrňát papierovú lepiacu pásku, použité krabice, zaslanie faktúry e-mailom a podobne.

 

 

Odmietnite odpad ešte predtým ako vznikne. Akúkoľvek vec, ktorú príjmeme vytvára dopyt pre jej ďalšiu výrobu. Či už ide o reklamné predmety, letáky, igelitové tašky, plastové slamky a podobne. 

 

Krásnu ukážku uviedla Bea Johnsonová v knihe domácnosť bez odpadu:

 

Z konferencie odchádzame s igelitovou taškou, ktorá je plná zbytočných reklamných predmetov. Po jej otvorení v nej zbadáme sadu pier a povieme si "super perá" aj napriek tomu, že doma máme toľko pier, že by sme ich nedokázali vypísať za celý život.

 

zero-waste-animacia

 

Jednoduché príklady odmietnutia

 

 • Odmietnite igelitovú tašku v supermarkete: zoberte si so sebou vlastnú ekologickú tašku
 • Odmietnite plastovú slamku: nápoj vypite bez nej prípadne si zaobstarajte vlastnú ekologickú slamku

 • Odmietnite letáky obchodných reťazcov: každý takýto leták vytvára dopyt pre ich ďalšiu výrobu 

 

 

2.) Zero waste pravidloZredukujte všetko, čo potrebujete

 

Všetko čo sa Vám nepodarilo odmietnuť a nevyhnutne potrebujete, skúste aspoň zredukovať. Zredukovaním množstva odpadu docielite okamžitú pomoc pre našu ekologickú krízu.

 

Hlavnou myšlienkou tohto pravidla je vzoprieť sa dnešnej konzumnej spoločnosti a zamyslieť sa, či naozaj potrebujeme byť obklopený toľkými vecami. Pravda je totiž taká, že veľká časť vecí, ktorú vlastníme vôbec nepoužívame.

 

Zamyslite sa nad minulosťou, súčasnými a budúcimi nákupmi

 

zero-waste-zredukujte

 

Urobte si doma poriadok a vytrieďte veci, ktoré už nepotrebujete. Ak totiž vlastníte veľa vecí, prestávate mať o nich prehľad. Mnohé iba zavadzajú a zaťažujú.
 
 
Ale pozor, prebytočné veci nevyhadzujte. Podarujte ich kamarátom, blízkym, alebo ľudom, ktorí to potrebujú. Potešíte tým nie len seba, ale aj obdarovaného. Môžete začať tým, že si prečistíte domácnosť, kanceláriu a dáte priestor novej energii. Každá prebytočná vec má rušivý podnet na našu koncentráciu.

 

Tip redakcie

 

Vyvarujte sa nárazovým nákupom, ktoré nemáte premyslené. Nakupovanie s nákupným zoznamom šetrí čas aj peniaze (viď. názorná ukážka nižšie), v tom sa zhodneme asi všetci.

 

zero-waste-animacia

 

 

Obchodníci sa snažia využiť celú škálu psychologických trikov ako nás v obchode zmanipulovať a prinútiť k nákupu vecí. V takýchto prípadoch odchádzate z obchodu s radou vecí o ktoré sme nemali vôbec záujem. ⁣⁣

 

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo býva pečivo umiestnené čo najďalej od vchodu do supermarketu? ⁣⁣Jednoducho preto, aby sme prešli čo najdlhšiu vzdialenosť pomedzi rôzne uličky plné zliav a odchádzali s čo najplnším nákupným košíkom. ⁣⁣

 

3.) Zero waste pravidlo: Opätovne použite, čo sa dá 

 

Stali sme sa tak trochu spoločnosťou, ktorá výrobky po veľmi krátkej dobe vymení, alebo dokonca vyhodí. Stačí ak zbadáme niečo krajšie a v momente siahneme po novom výrobku. Aj keď máme doma rovnaký, ktorý si dokonale plní svoj účel.
 
 
Mnoho vecí je teraz navrhnutých tak, aby vydržalo čo najkratšiu dobu. Preto je dobré, aby ste svoje nákupy nepraktizovali nárazovo, ale sústredili sa na kvalitné výrobky, ktoré majú dlhú životnosť a sú ľahko opraviteľné.
 
 
 
 • Predlžujte životnosť vecí. Je omnoho jednoduchšie vyhodiť pokazenú vec do koša, ako ju zaniesť k opravárovi, alebo sa ju dokonca opraviť. Častokrát ide o maličkosti, ktoré by ste zvládli ľavou zadnou. Ak chceme obmedziť odpad oprava produktov je tá správna cesta.
 
 • Požičajte si. Je veľa vecí, ktoré využijete v priebehu pár minút a ďalej v nich nenájdete využitie. Takéto výrobky si môžete požičať od známych, alebo z požičovní. Nie je potrebné, aby ste každú vec zbytočne vlastnili a kupovali. Nakoniec vám aj tak bude po použití len zavadzať.
 
 • Vyhýbajte sa jednorázovým produktom a nahraďte ich trvácnejšou alternatívou, viď príklad s textilnou vreckovkou vyššie. Prostredníctvom opätovného použitia môžete odstraňovať zbytočnú spotrebu, zmierňovať čerpanie zdrojov a predlžovať životnosť zakúpených vecí.
 
 
Opätovné použitie je pre životné prostredie lepšie, pretože výrobky a materiály sa dlhšie používajú, čo minimalizuje ich plytvanie.

 

 

Jednoduché príklady zero waste alternatív 

 

 

 

4.) Zero waste pravidlo: Recyklujte to, čo musíte použiť 

 

Možno sa to zdá byť samozrejmosťou, bohužiaľ nie každá domácnosť odpad triedi. Ak medzi nich patríte aj vy, zmeňte to. Pri každom nákupe by sme mali zvážiť, aký má konkrétny produkt životný cyklus a či je vyrobený z materiálov šetrných k životnému prostrediu rsp. recyklovateľný. 

 

Tému ako správne triediť odpad výborne spracoval aj portál ecohero a bližšie informácie spolu s infografikou sa môžete dozvedieť v článku: Osvoj si umenie recyklácie: návod ako správne triediť odpad

 

 

recyklacia-papier-zero-waste

 

 

Papier tvorí až 13% zmesového odpadu, pričom je veľmi dobre recyklovateľný. Do zberných nádob na papier umiestňujte obaly, ktoré sú zbavené iných materiálov a nečistôt. Nevhadzujeme do nich mokrý, mastný alebo znečistený papier, použité plienky, utierky, hygienické vreckovky a podobne.

 

Do modrých kontajnerov patria:

 

 • Noviny, časopisy, kancelársky papier
 • Reklamné letáky
 • Krabice, kartóny (pred vhodením ich stlačte)
 • Papierové tašky a obaly

 

Najčastejšie chyby v triedení papiera

 

 • Obaly od nápojov (tetrapak) ako mlieko, smotana, džús a podobne sú zložené z niekoľkých vrstiev, ktoré tvorí kartón, polyetylén, hliník a do nádob na papier nepatria.

 

 • Papier, ktorý je kombinovaný s kovovou spinkou, alebo plastovou väzbou najskôr oddelte a až následne vložte do zberných nádob.

 

 • Knihy sú síce vyrobené z papiera, každopádne do zbernej nádoby na papier nepatria. Skúste ich posunúť ďalej a potešiť svojich blízkych.

 

 

recyklacia-plast-zero-waste

 

Plasty sú ľahké, odolné, pružné a priam nezničiteľné, pretože sa v prírode rozkladajú neuveriteľných 500 až 1000 rokov. ⁣Drvivá väčšina plastov patrí do kontajnerov označených žltou farbou. Tie by mali byť zbavené mastnoty, nečistôt a nemali by obsahovať prebytočné zbytky potravín. ⁣

Do žltých kontajnerov patria:

 

 • Prázdne fľaše od nápojov, minerálok
 • Bandasky
 • Kelímky od jogurtov
 • Nádoby od kozmetiky
 • Tašky, vrecká, atď. ⁣

 

Naopak nepatria tu:

Obaly od nebezpečných látok a chemikálii, guma, molitán, znečistené fólie zo stavieb, atď.

 

 

recyklacia-sklo-zero-waste

 

Sklo tvorí približne 10% hmotnosti v celkovom množstve komunálneho odpadu. Dá sa recyklovať donekončena bez straty kvality a čistoty. Oproti iným materiálom nevpúšťa do jedla žiadne nebezpečné látky.

Do zelených kontajnerov na sklo patria:

 

 • Biele aj farebné fľaše od nápojov, zaváranín, kozmetiky
 • Sklenené nádoby, tabuľové sklo atď. ⁣

* Pri vrecovom zbere fľaše nerozbíjame a ponecháme ich celé⁣

Naopak nepatria tu:

Žiarovky, žiarivky, zrkadlá, keramika, auto sklo, tv obrazovky atď.⁣

Malé znečistenie sklenených nádob, alebo ich etiketa pri recyklácii skla nevadia. Pri tavení všetok prebytočný materiál zhorí.

5.) Zero waste pravidlo: Skompostujte zvyšok

 

Veľké množstvo odpadu, ktorý tvoríme je biologicky rozložiteľný odpad, ktorý nepatrí na skládku, naopak môžeme ho efektívne využiť. Aby sme mohli biologické odpady využiť, musíme ich najprv vytriediť, respektíve nezmiešať ich s ostatným odpadom z domácnosti.

 

Konáre, šupky z ovocia a zeleniny, lístie a mnoho ďalších vecí sa vďaka práci mikroorganizmov, pôsobeniu tepla a kyslíka menia na minerálne hnojivo (kompost). Vďaka tomuto procesu dokážete zo surovín, ktoré by ste inak vyhodili získať kvalitný kompost, ktorý využijete v záhradke.

 

kompostovanie

 

Návod na kompostovanie

 
Tajomstvom kvalitného domáceho kompostu sú malé časti organického materiálu. Jednotlivé zložky vkladané do kompostéra krájame, sekáme a štiepime na približnú veľkosť jedného palca. Pri správnom kompostovaní by sme sa mali dodržiavať tri hlavné pravidlá:
 
 
1. Veľkosť materiálov (veľké kusy môžu plesnivieť a hniť)
2. Pomer materiálov (zelené a hnedé časti miešame v pomere 1:1)
3. Prístup vzduchu (bez kyslíka sa odpad správne nerozloží a začne hniť a smrdieť)

 

zero-waste-animacia

 

Čo patrí na kompost?

Listy a vňať od zeleniny, šupky z ovocia, škrupiny z vajec, orechov, usadeniny z kávy, tráva, lístie, drobné konáriky a podobne. 

 

Čo nepatrí do kompostu?

Do kompostu nepatria plasty, sklo, kamene, kov a iné tvrdé látky, čistiace prostriedky, popol z uhlia, rastliny napadnuté chorobami a odpadky z mäsa.

 

Kedy môžete začať kompost používať

 

Ak je kompost vyzretý, sfarbí sa do hnedej až tmavohnedej farby, má drobnohrudkovitá štruktúru a nezapácha. Pripomína vôňu pôdy v lese. Dosiahnutie tohto štádia trvá približne 6-12 mesiacov. 

 

Záver

 

Ak sa človek naučí držať spomínaných zásad, je na správnej ceste byť zero waste. Nejde iba o šetrenie životného prostredia, hoci aj to samo o sebe je výbornou motiváciou. Poďakuje sa vám tiež vaša peňaženka a vaše zdravie. To už za to stojí, čo poviete? Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi.

 

Užitočné zdroje: