Logo
Zavolajte nám
(Pon-Ned 9-17:00)
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 20 € a získate balné a dodanie Zásielkovňou zadarmo.

  Prijímame online platby

   

 

   Balíčky balíme ekologicky

  1. Úvod
  2. Články
  3. Zero waste
  4. 5 jednoduchých krokov, ako si vypestujete lufu v záhradke

5 jednoduchých krokov, ako si vypestujete lufu v záhradke

lufa-pestovanie
 

 

Pestovanie lufy v našich klimatických podmienkach nemusí byť žiaden problém. Stačí sa pridŕžať rád, ktoré spomíname v článku, a dobrý výsledok nenechá na seba dlho čakať. 

 

Čo je lufa

 

O lufe ste už určite niečo počuli. Ide o jednoročnú popínavú rastlinu, ktorá sa pestuje predovšetkým pre svoje zaujímavé valcovité plody so všestranným využitím. Jej usušené plody využijete nie len v kuchyni pri umývaní riadu, ale aj v kúpeľni pri odstraňovaní suchej kože a masírovaní tela. 

 

  • Lufa má skvelé čistiace schopnosti
  • Ľahko sa preplachuje od zbytkov jedla
  • Rýchlo vysychá

 

Viac k tejto téme sme spísali v článku:  Lufa: prírodná špongia do vašej ekologickej domácnosti

 
(Pre zobrazenie lufy kliknite na obrázok) 

 

Ako a kedy pestovať lufu v záhrade

 

Lufa má rada priame slnko a dobre schnúco pôdu – pravidelne zavlažovanú, obohatenú o kompost a živočíšny hnoj. Pestuje sa ako zimná tekvica alebo tekvica s veľmi tvrdou šupkou. Jej dlhé výhonky potrebujú veľa miesta na rast a oporu, po ktorej sa budú bez problémov ťahať do výšky.

 

 

Vysádzajte iba z priesad

 

Pestovanie lufy zo semien je veľmi náročné. Lufu by ste si teda mali, rovnako ako napríklad paradajky, predpestovať doma, napr. v použitých kelímkoch od jogurtov. Na správne dozrievanie potrebuje lufa dlhú sezónu, a to 150 až 200 teplých dní. Lufa je teplomilná rastlina a neznáša teploty klesajúce pod 10 °C. 

 

Ak  sa nachádzate v severných oblastiach krajiny, odporúčame vám začať s pestovaním lufy zo semien v kvetináčoch v domácich podmienkach. Vypestovanie takýchto priesad vám potrvá približne dva mesiace, začnite teda s pestovaním už na prelome marca a apríla: približne 6-8 týždňov pred poslednými očakávanými mrazmi.

 

 

pestovanie-lufy lufa-ako-pestovat

 

 

Semená zasaďte do vlhkej hliny, alebo substrátu s dostatkom živín. Stačí na to použiť napríklad vyššie spomínané použité kelímky od jogurtov, alebo malé kvetináče. K výsevu môžete použiť aj semienka lúf, ktoré ste si odložili z úrody v minulom roku. Každopádne v takomto prípade treba počítať s nižším percentom úspešného naklíčenia.

 

Dôležitou podmienkou pre správny rast rastliniek je pôsobenie svetla. Po úspešnom zasadení uložte kvetináče na slnečné stanovisko, kde počas dňa prúdi dostatočné množstvo svetla. 

 

Pred oficiálnym termínom výsevu by mali mať rastliny dĺžku približne 20 a viac centimetrov. Akonáhle to dovolí počasie, rastlinky sa vysádzajú (presádzajú) do pôdy v záhrade na slnečné stanovisko, najlepšie k plotu (sieťovine), ktorý táto rastlina môže využiť ako podporu. Bude sa po ňom pomaličky ovíjať smerom nahor. Výška plotu by mala mať asoň 160 až 180 centimetrov. V žiadnom prípade nevysádzame rastliny príliš blízko seba. Vzdialenosť medzi rastlinami by mala byť ideálne 60 centimetrov. 

 

 

 
lufa-plod-semena 
 

 

Semená lufy

 

Semienka lufy skúste pohľadať v najbližšom hobby centre, záhradnom centre alebo si ich objednajte cez internetovú stránku osivá-semená.sk viď. odkaz nižšie. Semená majú čiernu farbu, tvrdšiu štruktúru a vzhľadom pripomínajú melónové jadierka.

 

 
 
Semienka majú rôznu dobu klíčivosti, ktorá závisí od rôznych faktorov. Môžu naklíčiť rovnako dobre do jedného ako do troch týždňov. 
 
 

Pestovanie lufy: 5 jednoduchých krokov

 
 

1.  Ak žijete v chladnejšej oblasti, zasaďte semienka lufy dostatočne skoro (na prelome marca a apríla) približne 6 týždňov pred poslednými očakávanými mrazmi do kvetináčov, ktoré budú umiestnené doma v teplom prostredí.

 

2.  Pred prvou výsadbou namočte semená lufy na 24-48 hodín do vody, ktorú niekoľkokrát vymeníte. Dajte pozor, aby semená vo vode nezačali plesnivieť. 

 

Tip redakcie:

Klíčenie viete urýchliť tak, že semená pred namočením veľmi jemne obrúsite. Pilník na nechty bude ideálny pomocník. Semená získajú ľahšiu absorpciu vody, vďaka ktorej zväčšia svoj objem a týmto jednoduchým tipom zvýšite percento naklíčenia.

 

lufa-plot-sietovina

 

3.  Ak sa už počasie umúdrilo a ovzdušie i pôda majú vhodnú teplotu na sadenie, môžete prejsť k presádzaniu rastlinky do záhradky. Dôležité je, aby ste tento proces nepodcenili, pretože lufa je veľmi citlivá na presádzanie. S výsadbou sadeníc do pôdy by ste mali počkať aspoň do polovice mája, keď už nebudú hroziť prízemné mrazy.

 

4.  Sadenice vysaďte na slnečné miesto k silným podperám. Tie zabezpečia, že sa rastlinka bude mať o čo podopierať, ovíjať, a môže rásť smerom nahor. Plot (sieťovina) so širokými okami bude skvelým a ideálnym riešením. 

 

Tip redakcie:

Od samého začiatku by ste mali rastlinky chrániť pred burinou. Nežiaduca tráva odčerpáva vodu a živiny z pôdy, čo má negatívny vplyv na rast plodov.

 

lufa-valcovita-plod

 

5.  V októbri by ste sa mali dočkať veľkých zelených lúf. Pozbierajte lufové plody ešte PREDTÝM, než ich poškodí mráz, hoci budú ešte zelené.

 

Lúpanie a spracovanie lufy na špongiu

 

Úplne dozreté a pripravené na zber sú až vtedy, ak sa ich zelená šupka zmení na tmavožltú alebo hnedú a začne sa oddeľovať od vnútornej dužiny, pričom samotné plody pôsobia na dotyk veľmi ľahko. V našej oblasti je dosiahnutie tohto štádia veľmi náročné. Každopádne rýchlejším zberom nič nepokazíte. Proces lúpania plodu bude v takom prípade trošku náročnejší.

 

(Pozrite si video o lufe, ktoré spracovala spoločnosť Naturpack)

 

Tip redakcie:

Pokiaľ je dužina lufy popraskaná, ľahko ju olúpete po malých kúskoch. Ak je ešte vcelku, skúste plody jemne stláčať, aby popraskali. Poslednýmm krokom pre získanie špongie je vytrasenie semien, ktoré si starostlivo uskladnite a využijete ich pri ďalšom vysádzaní

 

Nechce sa vám čakať, kým si zasadíte vlastné lufy? Lufy na umývanie riadu, telo a zeleniny si môžete zakúpiť už teraz v našom e-shope. Zobraziť lufy na riad

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi