Logo
Potrebujete poradiť?
(Pon-Ned 9-17:00)
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 39 € a získate balné a dodanie zdarma.
  1. Úvod
  2. Články
  3. Zero waste
  4. 5 jednoduchých krokov, ako si vypestujete lufu v záhradke

KONTAKT

Odpovede na Vaše otázky
+421 940 186 590 (Pon-Ned 9-17:00)

5 jednoduchých krokov, ako si vypestujete lufu v záhradke

 

 

Pestovanie lufy v našich klimatických podmienkach nemusí byť žiaden problém. Stačí sa pridŕžať rád, ktoré spomíname v článku, a dobrý výsledok nenechá na seba dlho čakať. 

 

O lufe ste už určite niečo počuli. Ide o jednoročnú popínavú rastlinu, ktorá sa pestuje predovšetkým pre svoje zaujímavé valcovité plody so všestranným využitím. Jej usušené plody využijete nie len v kuchyni pri umývaní riadu, ale aj v kúpeľni pri odstraňovaní suchej kože a masírovaní tela. 

 

  • Lufa má skvelé čistiace schopnosti
  • Ľahko sa preplachuje od zbytkov jedla
  • Rýchlo vysychá

 

Viac k tejto téme sme spísali v článku:  Lufa: prírodná špongia do vašej ekologickej domácnosti

 

 

Všeobecné pravidlá pri pestovaní lufy 

 

Lufa má rada priame slnko a dobre schnúco pôdu – pravidelne zavlažovanú, obohatenú o kompost a živočíšny hnoj. Pestuje sa ako zimná tekvica alebo tekvica s veľmi tvrdou šupkou. Jej dlhé výhonky potrebujú veľa miesta na rast a oporu, po ktorej sa budú bez problémov ťahať do výšky.

 

 

Bez sadeníc to nepôjde

 

Na správne dozrievanie potrebuje lufa dlhú sezónu, a to 150 až 200 teplých dní. Lufa je teplomilná rastlina a neznáša teploty klesajúce pod 10 °C. 

 

Ak  sa nachádzate v severných oblastiach krajiny, odporúčame vám začať s pestovaním lufy zo semien v kvetináčoch v domácich podmienkach. S výsadbou sadeníc do pôdy by ste mali počkať aspoň do polovice mája, keď už nebudú hroziť prízemné mrazy.

 

Pred oficiálnym termínom výsevu by mali mať rastliny dĺžku približne 15 centimetrov. Akonáhle to dovolí počasie, rastlinky sa vysádzajú (presádzajú) do pôdy v záhrade na slnečné stanovisko, najlepšie k plotu, ktorý táto rastlina môže využiť ako podporu. Bude sa po ňom pomaličky plaziť smerom nahor. Vzdialenosť medzi rastlinami by mala byť ideálne 60 až 80 centimetrov. 

 

 
 
 

 

Kúpa semien lufy

 

Semienka lufy skúste pohľadať v najbližšom hobby centre, záhradnom centre alebo si ich objednajte cez internetovú stránku osivá-semená.sk viď. odkaz nižšie. Semená majú čiernu farbu, tvrdšiu štruktúru a vzhľadom pripomínajú melónové jadierka.

 

 
 
Semienka majú rôznu dobu klíčivosti, ktorá závisí od rôznych faktorov. Môžu naklíčiť rovnako dobre do jedného ako do troch týždňov. 
 
 

Vysádzanie lufy: 5 jednoduchých krokov

 
 

1.  Ak žijete v chladnejšej oblasti, zasaďte semienka lufy dostatočne skoro (na prelome marca a apríla) približne 6 týždňov pred poslednými očakávanými mrazmi do kvetináčov, ktoré budú umiestnené doma v teplom prostredí.

 

2.  Pred prvou výsadbou namočte semená lufy na 24-48 hodín do vody, ktorú niekoľkokrát vymeníte. Týmto spôsobom zvýšite pravdepodobnosť ich vyklíčenia. Semená, ktoré máte doma už dlho (niekoľko mesiacov), pravdepodobne nevyklíčia. 

 

 

3.  Ak sa už počasie umúdrilo a ovzdušie i pôda majú vhodnú teplotu na sadenie, môžete prejsť k presádzaniu rastlinky do záhradky. Dôležité je, aby ste tento proces nepodcenili, pretože lufa je veľmi citlivá na presádzanie. S výsadbou sadeníc do pôdy by ste mali počkať aspoň do polovice mája, keď už nebudú hroziť prízemné mrazy.

 

4.  Sadenice vysaďte na slnečné miesto k silným podperám. Tie zabezpečia, že sa rastlinka bude mať o čo podopierať, ovíjať, a môže rásť smerom nahor. Plot (sieťovina) so širokými okami bude skvelým a ideálnym riešením. 

 

* Od samého začiatku by ste mali rastlinky chrániť pred burinou. Nežiaduca tráva odčerpáva vodu a živiny z pôdy, čo má negatívny vplyv na rast plodov.

 

 

5.  V októbri by ste sa mali dočkať veľkých zelených lúf. Pozbierajte lufové plody ešte PREDTÝM, než ich poškodí mráz, hoci budú ešte zelené.

 

Tip redakcie:

 

Úplne dozreté a pripravené na zber sú až vtedy, ak sa ich zelená šupka zmení na tmavožltú alebo hnedú a začne sa oddeľovať od vnútornej dužiny, pričom samotné plody pôsobia na dotyk veľmi ľahko. Avšak v našej oblasti je dosiahnutie tohto štádia veľmi náročné. Každopádne rýchlejším zberom nič nepokazíte. Proces lúpania plodu bude v takom prípade trošku náročnejší. 

 

Ak stále zvažujete jej pestovanie, môžete tento proces urýchliť a lufu si objednať za pár eur v našom e-shope. Zobraziť lufu 

 

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
© Všetky práva vyhradené ecolia.sk 2020