Logo
(Pon-Ned, 9-17 hod.)
0 ks
za 0 €
Momentálne nemáte v košíku vložený žiadny tovar.
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  1. Ecolia.sk
  2. Blog
  3. Zero waste
  4. Vypestujte si lufu vo vašej záhradke
10.10.2019

Vypestujte si lufu vo vašej záhradke

 
Pestovanie lufy vo vašej záhradke nemusí byť žiaden problém. Stačí sa držať rád, ktoré spomíname v článku a výsledok na seba nenechá dlho čakať. 
 
 
Lufa má rada priame slnko a dobre schnúcu pôdu - pravidelne zavlažovanú, obohatenú o kompost a živočíšny hnoj. Pestuje sa ako zimná tekvica, alebo tekvica s veľmi tvrdou šupkou. Jej dlhé výhonky potrebujú veľa miesta na rast a oporu, po ktorej budú bez problémov rásť do výšky.
 
 
Tip: v článku Lufa: prírodná špongia do vašej ekologickej domácnosti  sa dozviete tie najzaujímavejšie informácie o lufe, jej použití, spracovaní a podobne. 
 

 

Dôležité informácie

 

Na správne dozrievanie potrebuje lufa dlhú sezónu a to 150 až 200 teplých dní. Pokiaľ sa nachádzate v severných oblastiach krajiny, odporúčame vám začať s jej pestovaním už doma zo semien v kvetináčoch. Pred oficiálnou dobou výsevu by mala mať dĺžka rastlín približne 10 až 15 centimetrov - akonáhle to dovolí počasie sa rastlinky vysádzajú von do pôdy.

 
 
 

Kúpa semien lufy

 
Semienka lufy skúste pohľadať v najbližšom hobby centre, záhradnom centre alebo si ich objednajte cez internetovú stránku osiva-semena.sk. Semená majú čiernu farbu, tvrdšiu štruktúru a vzhľadom pripomínajú melónové jadierka.
 
 

5 jednoduchých krokov k pestovaniu Lufy valcovitej v domácich podmienkach

 
 

1.) Ak žijete v chladnejšej oblasti, zasaďte semienka lufy dostatočne skoro približne 6 týždňov pred poslednými očakávanými mrazmi do kvetináčov, ktoré budú umiestnené doma v teplom prostredí.

 
 
2.) Pred prvou výsadbou namočte semená lufy na 24 hodín do vody, čím zvýšite pravdepodobnosť ich vyklíčenia.
 
Tip redakcie: Semená, ktoré máte doma už roky pravdepodobne nevyklíčia. Úspešnosť naklíčenia zvýšite aj tým, že využijete vyhrievanú podložku na semená.
 
 
 
3.) Ak sa už počasie umúdrilo a je teplé ovzdušie spolu s pôdou môžete prejsť k procesu presádzania rastlinky do záhradky. Dôležité je, aby ste tento proces nepodcenili nakoľko je lufa veľmi náchylná na presádzanie. 
 
 
 
4.) Sadenice vysadte na slnečné miesto k silným podperám. Tie zabezpečia to, že sa bude mať rastlinka o čo ovíjať a smerovať smerom nahor. Plot (sieťovina) so širokými okami bude skvelým a ideálnym riešením. 
 
 
5.) V októbri by ste sa mali dočkať veľkých, zelených lúf. Pozbierajte lufové plody ešte PREDTÝM, než ich poškodí mráz, hoci sú ešte zelené. Teoreticky by ste ich nemali zbierať až v momente než vyschnú a zhnednú, ale v našej oblasti je dosiahnutie tohto štádia veľmi náročné. Každopádne rýchlejším zberom nič nepokazíte. Proces lúpania plodu bude v tomto prípade trošku náročnejší. 
 
 

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

 

                                                                            

 

© Všetky práva vyhradené ecolia.sk 2019