Logo
Zavolajte nám
(Pon-Pia 9-17:00)
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 25 € a získate balné a dodanie Zásielkovňou zadarmo.

  Prijímame online platby

   

 

   Balíčky balíme ekologicky

 

 

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Zero waste
  4. Pár jednoduchých tipov, ako začať so životným štýlom zero waste
07.11.2019
Zero waste

Pár jednoduchých tipov, ako začať so životným štýlom zero waste

 

O zero waste ste už možno niečo počuli. Jedná sa o životný štýl, ktorým sa snažíte nevytvárať odpad a všetky zdroje používať opakovane.

 

Viac k tejto téme sme spísali v článku Čo je to zero waste? Všetko dôležité, čo potrebujete vedieť

 

Myšlienka je to určite krásna a nemálo dôležitá, ale začať ju praktizovať vo vlastnom živote môže byť náročné. A začať so životným štýlom zero waste zo dňa na deň je takmer nemožné. Preto je lepšie začať pomaly, po malých krôčikoch.

 

Tak sa vám nestane, že to hneď na začiatku vzdáte, ak sa vám to nebude dariť. Tu je pár tipov, ako začať.

 

 

1. Trieďte odpad

 

Tento bod síce nie je úplne v súlade so zero waste, predsa len cieľom tejto myšlienky je predchádzať vzniku odpadu. Avšak ak ste ešte len na začiatku, dá sa predpokladať, že nejaký ten odpad doma máte a mať budete. A preto je dôležité ho aspoň triediť.

 

Možno sa to zdá byť samozrejmosťou, bohužiaľ, nie každá domácnosť odpad triedi. Ak medzi ne patríte aj vy, zmeňte to.

 

 

 

2. Tašky, igelitky, sieťovky

 

Každý z nás chodí nakupovať. Bez obchodov by sme sa zaobišli len ťažko, avšak na nakupovanie sa nutne viaže aj používanie nákupných tašiek a igelitových vrecúšok na pečivo či ovocie.

 

Aj to sa dá jednoducho vyriešiť.

 

Plátenné tašky sú stále v kurze a môžete ich používať opakovane. Stačí ich len občas vyprať. Do módy sa navyše vracajú staré dobré sieťovky, stačí si len nejakú vybrať. Je to štýlové a pritom také užitočné.

 

 

Jednoducho sa dajú nahradiť aj igelitové vrecúška na ovocie a zeleninu. Ak nakupujete len po niekoľkých kusoch, vôbec ich do takých vrecúšok dávať nemusíte. A keď už toho potrebujete viac a nechce sa vám celý pás pri pokladni zaplniť len jablkami a pomarančmi, potom si kúpte vlastné ekologické vrecká.

 

Dajú sa prať, a tak používať opakovane. A môžete do nich dávať tiež pečivo. A problém bude vyriešený!

 

3. Sklo alebo papier je lepší variant ako plast

 

Než sa dokážete odpadu úplne zbaviť, nejaký čas to potrvá. Medzitým sa snažte odpad aspoň obmedziť. Hlavne ten plastový. Ak máte radi jogurty, kupujte si tie v skle. Veľká kopa plastov sa dá takto nahradiť skleneným obalom. A prečo je sklo lepšie ako plast? Predovšetkým ho vôbec nemusíte vyhadzovať! Sklenené nádobky si ponechajte a popustite uzdu fantázii.

 

Tip redakcie:

 

Zavárací pohár môžete použiť napríklad ako téglik na zubné kefky, môžete si do neho vložiť písacie potreby, sponky a gumičky, môžu vám poslúžiť ako krásny svietnik alebo nádoba na vlastnú nátierku. Vymyslieť môžete čokoľvek a isto to bude vyzerať dobre.

 

 

4. Ekologické upratovanie

 

Veľkou otázkou je tiež upratovanie. Dá sa pri ňom nejako obmedziť odpad? Východiskom môžu byť rôzne ekologické čistiace prostriedky. Ak sa chcete posunúť na vyšší level a zbaviť sa odpadu úplne, skúste si vyrobiť svoje vlastné čistiace prostriedky!

 

Opäť na to môžete využiť rôzne sklenené nádoby, ktoré sa vám doma nahromadili. Na internete je veľa návodov, stačí sa len odhodlať a nebáť sa toho.

 

 

5. Bez slamky, prosím

 

Možno si v piatok večer radi zájdete s kamarátmi na drink. Vezmite si nabudúce so sebou vlastnú ekologickú slamku. Trebárs z kovu, bambusu či z iného materiálu. Pri objednaní drinku poproste obsluhu, nech vám ho prinesú bez slamky.

 

Jednorazové plastové slamky sú sícemalé a nenápadné, no veľkou mierou sa podieľajú na enormnej produkcii odpadu. A aj takýto malý krok sa počíta.

 

6. Vlastné fľaše na pitie

 

Pitný režim musíme dodržiavať všetci. Namiesto každodenného kupovania nápojov v PET fľašiach si kúpte vlastnú fľašu. Trebárs sklenenú či kovovú. Pitnú vodu si môžete načapovať takmer kdekoľvek. A aj ak vám voda práve veľmi nechutí, môžete si do nej pridať akékoľvek ovocie či zeleninu alebo si vo fľaši nosiť čaj.

 

Zmena sa vždy začína u jednotlivca. U nás samotných. A každá snaha sa počíta.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Štítky
© Všetky práva vyhradené ecolia.sk 2020